اینکه ,زندگی ,خودمان ,کنیم ,ارتباط ,تجربه ,ارتباط اخلاقی

⭕️ انسان‌ها چوب خطاهایشان را همیشه می‌خورند بخاطر همین اگر اخلاق را امری درونی بدانیم ، در طول تاریخ ، بشر نیک و بد را بر اثر تجربه برای خود ساخت و در کلیات مبحث، امور رنج‌آور را بد نامید و امور سودمند را نیک .

  • بودا یک ‌حرف ‌خیلی جالبی داشت ، می‌گفت وقتی شخصی با فکری پلید سخنی بزند یا عملی انجام دهد ، درد و رنج‌ به سراغش خواهد آمد . تجربه زندگانی این حقیقت را‌ به‌ ما می‌آموزد و ما از این ‌معلمِ دانا که اسمش تجربه است یا درس می‌گیریم و از تکرار مکرر اشتباه و خطا و بتعبیری گناه دوری ‌می‌کنیم یا اینکه مُدام چوب خطاهای کرده‌مان را‌می‌خوریم و مُدام‌ رنج می‌کشیم .
  • در دوستی با انسان‌ها ما نخست باید شخصیت خودمان را بشناسیم و ببینیم چه خصلتهایی برای خودمان قابل تحمل است و اینکه‌ اگر همین‌ خُلق را شخصی که‌ نزدیک ‌ما است می‌داشت آیا برایمان قابل هضم می‌بود یا نه چونکه اگر ما این‌ پیش‌فرض را در نظر نگیریم در آینده با کسیکه رفیق ماست یا مثلا شریک‌ زندگی ماست دچار مشکلات فراوانی خواهیم شد که حل کردنش بسیار سخت و زمانبر خواهد بود.
  • در ارتباط با دیگران ما بیشتر از دو ‌حالت سراغ نداریم ، یا اینکه طرفِ ما دارای خصوصیتی برجسته است که ‌ما‌ فاقد آن‌ هستیم‌ و می‌خواهیم از او‌ یک ‌استفاده‌ای بکنیم حالا یا اقتصادی یا علمی و یا هر چیز دیگری که بحث ما نیست و یا اینکه ما به شکل یک کارفرما و یا یک معلم هستیم در مقابلِ او . در هر دو صورت یک نوع مشکلات و فوایدی هست . اگر همه از ما بهتر باشند که جهان یک‌ مدینه فاضله می‌شد که همه آرزویش را دارند . در مقابل شخص از ما برجسته تر باید طوری رفتار کنیم که طرفمان از آموزش دادن ما خرسند شود یا حداقل اینکه از بودن با ما رنج نبرد و ما او را رنج ندهیم اما اگر غیر این است یعنی ‌طرفِ ما می‌خواهد از ما بیاموزد ، در حداقل ممکن طرف ما باید دارای یک پیشینه‌ای از آنچه که ما انتظار داریم را دارا باشد که بعدها سبب رنج ما نشود . خاصتا در زندگی مشترک ، زن و مرد باید به پیشینه همدیگر از هر لحاظ نظر بیاندازند چونکه نبودِ اشتراکات‌ کافی زندگی را جهنم خواهد کرد . جهنمی که در یک چارچوب است و دو طرفِ جنگ ، دو شخص بسیار‌ نزدیک بهم هستند که حق ندارند بدبخت باشند و هویتشان را در‌ زندگی اجتماعی براحتی هویدا ‌کنند .
  • در هم‌نشینی با انسانها باید ریزبینانه عمل کرد وگرنه غیر از اینکه سبب رنجش خاطر خودمان می‌شویم بصورت واضحی باعث آزرده خاطر شدن همین اشخاصی ‌می‌شویم که به ما نزدیک می‌شوند . بالاخره ما باید مشخص کنیم که هویت واقعیمان چیست ، چه چیزی را‌ می‌پسندیم و چه چیزی را خیر . اینکه خودمان را پنهان کنیم بالاخره یک‌ وقتی این پنهان‌کاری هویدا می‌شود و اینجاست که شرمسار می‌شویم اگر به‌اخلاق اهمیت می‌دهیم .

♻️ ارتباط اخلاقی | ئاکام کامرانی

منبع اصلی مطلب :
برچسب ها : اینکه ,زندگی ,خودمان ,کنیم ,ارتباط ,تجربه ,ارتباط اخلاقی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : ارتباط اخلاقی